An object's two dimensional velocity is given by v(t) = (t^2 -t +1 , t^3- 3t ). What is the object's rate and direction of acceleration at t=3 ?

1 Answer
Jul 23, 2017

The rate of acceleration is =24.52ms^-2 in the dorection =78.2^@ anticlockwise from the x-axis

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(t^2-t+1, t^3-3t)

a(t)=v'(t)=(2t-1,3t^2-3)

At t=3, the acceleration is

a(3)=(5,24)

The rate of acceleration is

=||a(3)||=sqrt(5^2+24^2)=sqrt601=24.52ms^-2

The direction is

theta=arctan(24/5)=78.2^@