An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( t^2 - 2t , 1- 3t ). What is the object's rate and direction of acceleration at t=7 ?

1 Answer
Mar 13, 2018

The rate of acceleration is =12.37ms^-2 in the direction -14.04^@ clockwise from the x-axis.

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(t^2-2t,1-3t)

a(t)=v'(t)=(2t-2, -3)

When t=7

a(7)=(2*7-2,-3)=(12,-3)

The rate of acceleration is

||a(7)||=||(12,-3)||=sqrt(12^3+(-3)^2)=sqrt(144+9)=sqrt153=12.37ms^-2

The angle is

theta=arctan(-3/12)=arctan(-1/4)=-14.04^@ clockwise from the x-axis.