An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( t-2 , 2cos(pi/2t )- t ). What is the object's rate and direction of acceleration at t=5 ?

1 Answer
May 19, 2017

The rate of acceleration is =4.26ms^-2 in the direction of =76.4º clockwise from the x-axis

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity.

v(t)=(t-2, 2cos(pi/2t)-t)

a(t)=v'(t)=(1, -pisin(pi/2t)-1)

Therefore,

a(5)=(1, -pi-1)=(1,-4.14)

The rate of acceleration is

||a(4)||=sqrt(1+4.14^2)

=sqrt18.15

=4.26ms^-2

The direction is

theta=arctan(-(pi+1))

theta lies in the 4th quadrant

theta=-76.4º