An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( t-1/t, t^2). What is the object's rate and direction of acceleration at t=1/2 ?

1 Answer
Apr 20, 2017

The rate of acceleration is =5.1ms^-2 in the direction of =11.3º

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity.

a(t)=v'(t)

v(t) = < t-1/t , t^2>

a(t)= <1+1/t^2,2t>

When t=1/2

a(1/2) = <1+1/(1/2)^2,2*1/2 >

=<5,1 >

The rate of acceleration is

=||a(1/2)||

=||< 5,1 >||

=sqrt((5)^2+(1)^2)

=5.1ms^-2

The direction is in the 1st quadrant

theta=arctan(1/5)

=11.3º