An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( sqrt(t^2-1)-2t , t^2-5). What is the object's rate and direction of acceleration at t=2 ?

1 Answer

|veca| ~~ 4.09"ms"^-2
theta ~~ 1.779"rad or "101.9^@

Explanation:

Here we have velocity along x direction:

v_x(t)=sqrt (t^2-1)-2t

:. acceleration along x direction:

a_x(t)=(dv_x)/(dt)=t/(sqrt (t^2-1))-2

At t=2s:

a_x(2"s")=(2/ sqrt3-2)"ms"^-2

Similarly

a_y(t)=2t

At t=2s:

a_y(2"s")=4"ms"^-2

The acceleration vector at t = 2, is veca = 2(sqrt3/3-1)hati+ 4hatj

The acceleration is the magnitude of this vector:

|veca| = sqrt((2(sqrt3/3-1))^2+4^2)

|veca| ~~ 4.09"ms"^-2

The direction is:

theta = tan^-1(4/(2(sqrt3/3-1)))+ pi

Please notice that we have added pi because the vector points to the 2nd quadrant.

theta ~~ 1.779"rad or "101.9^@