An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( e^t-2t , t-4e^2 ). What is the object's rate and direction of acceleration at t=1 ?

1 Answer
Jun 29, 2017

The rate of acceleration is =1.23ms^-2 in the direction =54.2º anticlockwise from the x-axis

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(e^t-2t,t-4e^2)

a(t)=v'(t)=(e^t-2,1)

So,

when t=1

a(1)=(e-2,1)=(0.72,1)

The rate of acceleration is

=||a(1)||=sqrt(0.72^2+(1)^2)=sqrt1.52=1.23

The direction is arctan(1/0.72)=54.2º anticlockwise from the x-axis