An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( e^t-2t , t-4e^2 ). What is the object's rate and direction of acceleration at t=2 ?

1 Answer
Nov 5, 2017

The rate of acceleration is =7.32ms^-2 in the direction =10.51^@ anticlockwise from the x-axis

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity.

v(t)=(e^t-2t,t-4e^2)

a(t)=v'(t)=(e^t-2,1)

Therefore,

when t=2

a(2)=(e^2-2,1)

The rate of acceleration is

||a(t)||=sqrt((e^2-2)^2+(1)^2)=7.32ms^-2

The direction is

theta=arctan(1/(e^2-2))=arctan(0.18)=10.51^@ anticlockwise from the x-axis