An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( e^t-2t^2 , t^3 - 4t ). What is the object's rate and direction of acceleration at t=7 ?

1 Answer
Oct 16, 2017

The rate of acceleration is =1078.1ms^-2 in the direction of 7.62^@ anticlockwise from the x-axis

Explanation:

Acceleration is the derivative of the velocity

The velocity is

v(t)=(e^t-2t^2,t^3-4t)

The acceleration is

a(t)=v'(t)=(e^t-4t,3t^2-4)

Therefore, when t=7

a(7)=(e^7-28,3*49-4)=(1068.6,143)

The rate of acceleration is

||a(7)||=sqrt(1068.6^2+143^2)=1078.1ms^-2

The direction is

theta=arctan(143/1068.6)=7.62^@ anticlockwise from the x-axis