An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( cost , -t^3 +4t )v(t)=(cost,t3+4t). What is the object's rate and direction of acceleration at t=1 t=1?

1 Answer
Apr 13, 2018

The rate of acceleration is =1.31ms^-1=1.31ms1 in the direction =130^@=130 anticlockwise from the x-axis

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(cost, -t^3+4t)v(t)=(cost,t3+4t)

a(t)=v'(t)=(-sint, -3t^2+4)

When t=1

a(1)=(-sin1, -3+4)=<-0.84, 1>

The rate of acceleration of the object is

||a(1)||= ||<-0.84, 1>||= sqrt((-0.84)^2+1^2)=sqrt1.71=1.31ms^-2

The direction is

theta=arctan(-1/0.84)=arctan(-1.19)=130^@ anticlockwise from the x-axis