An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( cost , -t^3 +4t )v(t)=(cost,t3+4t). What is the object's rate and direction of acceleration at t=3 t=3?

2 Answers
Nov 21, 2017

The rate of acceleration is ==23ms^-2==23ms2 in the direction =269.7^@=269.7anticlockwise from the x-axis.

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(cost,-t^3+4t)v(t)=(cost,t3+4t)

a(t)=v'(t)=(-sint,-3t^2+4)

When t=3

a(3)=(-sin(3), -3^3+4)=(-0.14,-23)

The rate of acceleration is

=||a(3)||=sqrt((-0.14)^2+(-23)^2)=23ms^-2

The direction is

theta=arctan(-23/-0.14)=269.7^@ anticlockwise from the x-axis.

Nov 21, 2017

23 units and 4.71 radian

Explanation:

As two dimensional velocity of object is given by v(t)=(cost,-t^3+4t)

accelaration is given by (dv)/(dt) i.e.

a(t)=(-sint,-3t^2+4)

and at t=3, this is -sin3hati+(-3*3^2+4)hatj

or a(t=3)=-0.14112hati-23hatj

and its magnitude is sqrt((0.14112)^2+23^2)=sqrt529.02=23

and direction is pi+tan^(-1)23/0.14112=pi+1.569=4.71 radian