An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( 5t-t^3 , 4t^2-t)v(t)=(5tt3,4t2t). What is the object's rate and direction of acceleration at t=4 t=4?

1 Answer
Aug 22, 2017

The rate of acceleration is =53ms^-2=53ms2 in the direction =144.2^@=144.2 anticlockwise from the x-axis

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(5t-t^3, 4t^2-t)v(t)=(5tt3,4t2t)

a(t)=v'(t)=(5-3t^2, 8t-1)

When t=4

a(4)=(-43,31)

The rate of acceleration is

||a(4)||=sqrt((-43)^2+(31)^2)=sqrt(2810)=53

The direction is

theta=arctan(-31/43)=144.2^@ anticlockwise from the x-axis