An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( 5t-t^3 , 3t^2-2t)v(t)=(5tt3,3t22t). What is the object's rate and direction of acceleration at t=7 t=7?

1 Answer
May 14, 2017

The rate of acceleration is =147.53ms^-1=147.53ms1 in the direction of =164.27º anticlockwise from the x-axis.

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity.

v(t)=(5t-t^3, 3t^2-2t)

a(t)=v'(t)=(5-3t^2, 6t-2)

Therefore,

a(7)=(5-3*49, 6*7-2)=(-142,40)

The rate of acceleration is

||a(4)||=sqrt(142^2+40^2)

=sqrt21764

=147.53ms^-2

The direction is

theta=arctan(-40/142)

theta lies in the 2nd quadrant

theta=180-15.73=164.27