An object's two dimensional velocity is given by v(t) = (3t-sqrtt , 2t-4 ). What is the object's rate and direction of acceleration at t=3 ?

1 Answer
Jun 11, 2017

The rate of acceleration is =3.14ms^-2 in the direction =39.6º anticlockwise from the x-axis.

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(3t-sqrtt,2t-4)

a(t)=v'(t)=(3-1/(sqrtt),2)

So,

when t=3

a(3)=(3-1/sqrt3,2)=(2.42,2)

The rate of acceleration is

=||a(3)||=sqrt(2.42^2+(2)^2)=sqrt9.87=3.14

The direction is arctan(2/2.42)=39.6º