An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( 3t^2 - 2t , 1- 3t )v(t)=(3t22t,13t). What is the object's rate and direction of acceleration at t=4 t=4?

1 Answer
May 10, 2017

The rate of acceleration is =22.2ms^-1=22.2ms1 in the direction of =352.2º

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity.

v(t)=(3t^2-2t, 1-3t)

a(t)=v'(t)=(6t-2, -3)

Therefore,

a(4)=(24-2, -3)=(22,-3)

The rate of acceleration is

||a(4)||=sqrt(22^2+(-3)^2)

=sqrt493

=22.2ms^-2

The direction is

theta=arctan(-3/22)

theta lies in the 4th quadrant

theta=360-7.8=352.2º