An object's two dimensional velocity is given by v(t) = ( 1/t, t^2). What is the object's rate and direction of acceleration at t=1 ?

1 Answer
Jan 9, 2018

The rate of acceleration is =sqrt(5)ms^-2 in the direction =153.4^@ anticlockwise from the "x-axis"

Explanation:

The acceleration is the derivative of the velocity

v(t)=(1/t, t^2)

Therefore,

a(t)=v'(t)=(-1/t^2,2t)

When t=1, the acceleration is

a(1)=(-1,2)

The rate of acceleration is

||a(1)||=sqrt((-1)^2+(2)^2)=sqrt(5)

The direction of acceleration is

theta=arctan(-1/2)=153.4^@ anticlockwise from the "x-axis"