An object is at rest at (9 ,7 ,5 ) and constantly accelerates at a rate of 5/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (1 ,2 ,2 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Oct 12, 2017

t~~3.98" s"

Explanation:

Compute the distance from point A to point B:

d = sqrt((9-1)^2+(7-2)^2+(5-2)^2)

d = 7sqrt2" m"

To find the time, t, taken to travel a distance, d, given the constant acceleration, we shall use the equation:

d = 1/2at^2

Solve for t:

t = sqrt(2d/a)

Substitute d = 7sqrt2" m" and a = 5/4" m/s"^2 into the equation:

t = sqrt(2(7sqrt2" m")/(5/4" m/s"^2))

t~~3.98" s"