An object is at rest at (9 ,7 ,3 ) and constantly accelerates at a rate of 1/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (6 ,8 ,2 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Apr 4, 2016

t=25,53 s

Explanation:

"let's find distance between (9,7,3) and (6,8,2)"

Delta s=sqrt((6-9)^2+(8-7)^2+(2-3)^2)
Delta s=sqrt((-3)^2+1^2+(-1)^2)

Delta s=sqrt(9+1+1)" "Delta s=sqrt11" m"

"distance equation for an object starting from rest:"

Delta s=1/2*a t^2

a:"acceleration"
t:"time"

sqrt11=1/2*1/4*t^2
t^2=8 sqrt11

t^2=sqrt (64*11)

t^2=sqrt 704

t=25,53 s