An object is at rest at (8 ,7 ,3 ) and constantly accelerates at a rate of 1/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (1 ,3 ,4 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Mar 29, 2016

t=8,06 " s"

Explanation:

"Point A=(8,7,3) Point B=(1,3,4")
"distance between the Point A and B :"

s=sqrt((1-8)^2+(3-7)^2+(4-3)^2)

s=sqrt((-7)^2+(-4)^2+1^2)

s=sqrt(49+16+1)" "s=sqrt66

s=8,12 " m"

"equation for an object constantly accelerating from rest"

s=1/2*a t^2

t^2=(2s)/a

a=1/4 " "m/s^2

t^2=(2*8,12)/(1/4)

t^2=2*8,12*4=64,96

t=8,06 " s"