An object is at rest at (8 ,7 ,3 ) and constantly accelerates at a rate of 1/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (6 ,3 ,4 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jul 10, 2018

The time is =6.05s

Explanation:

The distance AB is

d_(AB)=sqrt((6-8)^2+(3-7)^2+(4-3)^2)

=sqrt(2^2+4^2+1^2)

=sqrt(4+16+1)

=sqrt(21)m

The acceleration is a=1/4ms^-2

The initial velocity u=0

Apply the equation of motion

s=ut+1/2at^2

sqrt(21)=0+1/2*1/4*t^2

t^2=8sqrt(21)

t=sqrt(8sqrt(21))=6.05s

The time is =6.05s