An object is at rest at (8 ,6 ,9 )(8,6,9) and constantly accelerates at a rate of 1 m/s1ms as it moves to point B. If point B is at (6 ,4 ,3 )(6,4,3), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jun 11, 2017

The time is =3.64s=3.64s

Explanation:

The distance between the points A=(x_A,y_A,z_A)A=(xA,yA,zA) and the point B=(x_B,y_B,z_B)B=(xB,yB,zB) is

AB=sqrt((x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2+(z_B-z_A)^2)AB=(xBxA)2+(yByA)2+(zBzA)2

d=AB= sqrt((6-8)^2+(4-6)^2+(3-9)^2)d=AB=(68)2+(46)2+(39)2

=sqrt(2^2+2^2+6^2)=22+22+62

=sqrt(4+4+36)=4+4+36

=sqrt44=44

=6.63m=6.63m

We apply the equation of motion

d=ut+1/2at^2d=ut+12at2

u=0u=0

so,

d=1/2at^2d=12at2

a=5/4ms^-2a=54ms2

t^2=(2d)/a=(2*6.63)/(1)t2=2da=26.631

=13.27s^2=13.27s2

t=sqrt(13.27)=3.64st=13.27=3.64s