An object is at rest at (8 ,3 ,8 ) and constantly accelerates at a rate of 7/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (6 ,3 ,4 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Mar 18, 2017

The time is =2.26s

Explanation:

We are going to apply the following equation of motion :

s=u_0t+1/2at^2

u_0=0

So,

s=1/2at^2

a=7/4ms^-2

The distance between 2 points A=(x_1,y_1,z_1) and B=(x_2.y_2.z_2) is

=sqrt((x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2+(z_2-z_1)^2)

Here,

A=(8,3,8) and B=(6,3,4)

So,

s=sqrt((6-8)^2+(3-3)^2+(4-8)^2)

=sqrt(4+0+16)

=sqrt20

From the equation of motion,

t^2=(2s)/a

t^2=(2*sqrt20)/(7/4)=5.11

t=sqrt5.11=2.26s