An object is at rest at (8,3,6) and constantly accelerates at a rate of 14ms2 as it moves to point B. If point B is at (6,8,2), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jun 25, 2016

It will take 4.23 seconds.

Explanation:

The distance between two points (x1,y1,z1) and (x2,y2,z2) is given by

(x2x1)2+(y2y1)2+(z2z1)2

Hence distance between (8,3,6) and (6,8,2) is

(86)2+(38)2+(62)2

= 22+52+42=4+25+16=45=35

(As distance covered is given by S=ut+12at2, where u is initial velocity, a is accelaration and t is time taken. If body is at rest S=12at2 and hence t=2Sa

As the coordinates are in meters, the time taken at an acceleration of 14 msec2 will be given by

t= 2×3514=4×2×2.236=17.888=4.23