An object is at rest at (8 ,3 ,3 )(8,3,3) and constantly accelerates at a rate of 1/4 m/s^214ms2 as it moves to point B. If point B is at (6 ,3 ,4 )(6,3,4), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Sep 14, 2017

The time is =8.46s=8.46s

Explanation:

The distance ABAB is

AB=sqrt((6-8)^2+(3-3)^2+(4-3)^2)=sqrt((-2)^2+(0)^2+(1)^2)AB=(68)2+(33)2+(43)2=(2)2+(0)2+(1)2

=sqrt(4+0+1)=sqrt5m=4+0+1=5m

The acceleration is a=1/4ms^-2a=14ms2

The initial velocity is u=0ms^-1u=0ms1

We apply the equation of motion

s=ut+1/2at^2s=ut+12at2

So,

sqrt5=0+1/2*(1/4)^2*t^25=0+12(14)2t2

t^2=32sqrt5t2=325

t=sqrt(32sqrt5)=8.46st=325=8.46s