An object is at rest at (8 ,2 ,5 ) and constantly accelerates at a rate of 7/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (6 ,5 ,1 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer

time t=2.480821248" "seconds

Explanation:

Given object at rest
v_0=0" "initial velocity

distance traveled by the object
s=sqrt((x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2+(z_B-z_A)^2)
s=sqrt((6-8)^2+(5-2)^2+(1-5)^2)
s=sqrt(4+9+16)
s=sqrt(29)

the formula to compute t

s=v_0t+1/2at^2
sqrt(29)=(0)*t+1/2(7/4)t^2
t^2=8/7sqrt29
t=(8/7sqrt29)^(1/2)

t=2.480821248" "seconds

God bless....I hope the explanation useful