An object is at rest at (8 ,1 ,5 ) and constantly accelerates at a rate of 7/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (6 ,5 ,2 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Apr 5, 2016

t=2,48" s"

Explanation:

"first; let's find distance between the point of(8,1,5) and (6,5,2)"

s=sqrt((6-8)^2+(5-1)^2+(2-5)^2)

s=sqrt((-2)^2+4^2+(-3)^2)=sqrt(4+16+9)=sqrt(29)" m"

"now ; let's use the equation of "s=1/2*a t^2

sqrt29=1/2*7/4* t^2

t^2=(8*sqrt29)/7

t^2=(8*5,39)/7

t=2,48" s"