An object is at rest at (8 ,1 ,2 ) and constantly accelerates at a rate of 3 m/s as it moves to point B. If point B is at (6 ,7 ,5 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Apr 26, 2017

The time is =2.16s

Explanation:

The distance between the points A=(x_A,y_A,z_A) and the point B=(x_B,y_B,z_B) is

AB=sqrt((x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2+(z_B-z_A)^2)

d=AB= sqrt((6-8)^2+(7-1)^2+(5-2)^2)

=sqrt(2^2+6^2+3^2)

=sqrt(4+36+9)

=sqrt49

=7

We apply the equation of motion

d=ut+1/2at^2

u=0

so,

d=1/2at^2

t^2=(2d)/a=(2*7)/(3)

=4.67

t=sqrt(4.67)=2.16s