An object is at rest at (7,8,4) and constantly accelerates at a rate of 54ms2 as it moves to point B. If point B is at (1,5,3), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
May 28, 2016

It takes 3.29 seconds.

Explanation:

First of all we need to know how much distance the objects has to travel. The distance between two points is given by the Pitagora's theorem in 3 dimensions

d=(x1x2)2+(y1y2)2+(z1z2)2

in our case

d=(71)2+(85)2+(43)2=36+9+1=466.78m

Now that we know that our body will travel for 6.78 m we can use the equation of motion for an accelerating body that is

x=12at2

where x is the traveled distance, for us 6.78, a is the acceleration, for us 54ms2 and t is the time that we want to find. I plug the values in the equation

6.78=1254t2
6.78=58t2

I am interested in t so I multiply both sides for 85 and do the square root

6.7885=t
t=10.8483.29 s.