An object is at rest at (7,6,4) and constantly accelerates at a rate of 54ms2 as it moves to point B. If point B is at (9,5,7), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jun 23, 2016

It will take 2.45 seconds.

Explanation:

The distance between two points (x1,y1,z1) and (x2,y2,z2) is given by

(x2x1)2+(y2y1)2+(z2z1)2

Hence distance between (7,6,4) and (9,5,7) is

(97)2+(56)2+(74)2

= 22+12+32=4+1+9=14

(As distance covered is given by S=ut+12at2, where u is initial velocity, a is accelaration and t is time taken. If body is at rest S=12at2 and hence t=2Sa

As the coordinates are in meters, the time taken at an acceleration of 54 msec2 will be given by

t= 21454=(214)×(45)=8145

= 8×3.741665=5.986656=2.45