An object is at rest at (7 ,3 ,9 ) and constantly accelerates at a rate of 7/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (2 ,5 ,0 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jun 10, 2018

The time is =3.46s

Explanation:

The distance AB is

||vec(AB)||=sqrt((2-7)^2+(5-3)^2+(0-9)^2)=sqrt(25+4+81)=sqrt(110)m

Apply the equation of motion

s=ut+1/2at^2

The initial velocity is u=0ms^-1

The acceleration is a=7/4ms^-2

Therefore,

sqrt110=0+1/2*7/4*t^2

t^2=8/7sqrt110

t=sqrt(8/7sqrt110)=3.46s

The time is =3.46s