An object is at rest at (6,2,8) and constantly accelerates at a rate of 1ms2 as it moves to point B. If point B is at (3,7,5), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jun 17, 2017

The time is =3.62s

Explanation:

The distance between the points A=(xA,yA,zA) and the point B=(xB,yB,zB) is

AB=(xBxA)2+(yByA)2+(zBzA)2

d=AB=(36)2+(72)2+(58)2

=32+52+32

=9+25+9

=43

=6.56m

We apply the equation of motion

d=ut+12at2

u=0

so,

d=12at2

a=1ms2

t2=2da=26.561

=13.11s2

t=13.11=3.62s