An object is at rest at (4 ,8 ,3 ) and constantly accelerates at a rate of 4/3 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (3 ,1 ,7 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Mar 27, 2016

t=3,49 " s"

Explanation:

"The Point of A="(4,8,3)
"The Point of B="(3,1,7)
"distance between two point:"
s=sqrt((B_x-A_x)^2+(B_y-A_y)^2+(B_z-A_z)^2)

s=sqrt((3-4)^2+(1-8)^2+(7-3)^2)

s=sqrt((-1)^2+(-7)^2+4^2)

s=sqrt(1+49+16)" "s=sqrt66

s=1/2*a *t^2
"equation for object moving at constant acceleration from rest"
sqrt 66=1/2*4/3*t^2
6*sqrt66=4*t^2
6*8,12=4*t^2
48,72=4*t^2
t²=(48,72)/4
t^2=12,18

t=3,49 " s"