An object is at rest at (4 ,5 ,8 )(4,5,8) and constantly accelerates at a rate of 4/3 m/s^243ms2 as it moves to point B. If point B is at (7 ,9 ,2 )(7,9,2), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
May 9, 2016

Find the distance, define the motion and from the equation of motion you can find the time. Answer is:

t=3.423t=3.423 ss

Explanation:

Firstly, you have to find the distance. The Cartesian distance in 3D environments is:

Δs=sqrt(Δx^2+Δy^2+Δz^2)

Assuming the coordinates are in form of (x,y,z)

Δs=sqrt((4-7)^2+(5-9)^2+(8-2)^2)

Δs=7.81 m

The motion is acceleration. Therefore:

s=s_0+u_0*t+1/2*a*t^2

The object starts still (u_0=0) and the distance is Δs=s-s_0

s-s_0=u_0*t+1/2*a*t^2

Δs=u_0*t+1/2*a*t^2

7.81=0*t+1/2*4/3*t^2

t=sqrt((3*7.81)/2)

t=3.423 s