An object is at rest at (4 ,5 ,6 ) and constantly accelerates at a rate of 5/3 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (7 ,5 ,3 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Oct 25, 2017

" Appro. "2.26 sec.

Explanation:

Suppose that, the object is at rest the point (pt.) A=A(4,5,6).

Its final position is at the pt. B=B(7,5,3).

Hence, using the distance (dist.) formula, the dist. travelled by

the object, i.e.,

"Dist. "AB=sqrt{(7-4)^2+(5-5)^2+(3-6)^2}, or,

AB=s==sqrt18.

Recall that, s=ut+1/2at^2........(star),

where,

s"=dist., "u"=initial velocity, "t"=time, and, "a"=accelaration."

In our case, s=sqrt18, u=0, a=5/3. Sub.ing in (star), we get,

sqrt18=0+1/2*5/3t^2 :. t^2=(6*3sqrt2)/5=(3.6)(1.414),

t^2~~5.0912,

rArr t~~sqrt5.0912~~2.26 sec.