An object is at rest at (4 ,1 ,6 ) and constantly accelerates at a rate of 4/3 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (3 ,5 ,7 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Apr 8, 2016

t=2,52 " s"

Explanation:

"the point of A:(4,1,6)"
"the point of B:(3,5,7)"

"distance between the point A and B :"
s=sqrt((A_x-B_x)^2+(A_y-B_y)^2+(A_z-B_z)^2)

s=sqrt((4-3)^2+(1-5)^2+(6-7)^2)

s=sqrt(1^2+(-4)^2+(-1)^2)

s=sqrt(1+16+1)=sqrt18

s=4,24" m"

"distance equation for an object starting from rest:"

s=1/2*a *t^2

"a:acceleration of object"

"t:elapsed time"
"given "a=4/3 m/s^2

4,24=1/2*4/3*t^2

t^2=(6*4,24)/4

t^2=6,36

t=2,52 " s"