An object is at rest at (3,8,8) and constantly accelerates at a rate of 75ms2 as it moves to point B. If point B is at (2,9,1), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jun 18, 2017

The time is =3.2s

Explanation:

The distance between the points A=(xA,yA,zA) and the point B=(xB,yB,zB) is

AB=(xBxA)2+(yByA)2+(zBzA)2

d=AB=(23)2+(98)2+(18)2

=12+12+72

=1+1+49

=51

=7.14m

We apply the equation of motion

d=ut+12at2

u=0

so,

d=12at2

a=75ms2

t2=2da=27.1475

=10.2s2

t=10.2=3.2s