An object is at rest at (3 ,8 ,8 ) and constantly accelerates at a rate of 5/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (2 ,9 ,5 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jul 26, 2018

It will take the object approximately 2.3s to reach point B.

Explanation:

Begin the the equation

x = 1/2at^2 + v_it

Which simplifies since v_i = 0 m /s

x = 1/2at^2 => t^2 = (2x)/a => t = sqrt((2x)/a)

Finding the distance, use the formula for Euclidean distance:

x = sqrt((color(red)3-color(blue)2)^2 + (color(red)8 - color(blue)9)^2 + (color(red)8 - color(blue)5)^2) m

x = sqrt(11) m

Substituting x = sqrt(11) m and a = 5/4 m/s^2 in the formula:

t = sqrt((2sqrt11 m)/(5/4 m/s^2))

t = sqrt((8sqrt11)/5) s

t ~~ 2.3 s