An object is at rest at (3,0,2) and constantly accelerates at a rate of 75ms2 as it moves to point B. If point B is at (5,7,7), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Aug 6, 2017

t3.55s

Explanation:

si=3ˆi+2ˆk

sf=5ˆi+7ˆj+7ˆk

s=sfsi

s=2ˆi+7ˆj+5ˆk

s=22+72+52

s=78

s=8.83m

a=75ms2

u=0

s=ut+12(at2)

8.83=0t+1275t2

8.83=710t2

88.37=t2

t3.55s