An object is at rest at (2 ,9 ,5 ) and constantly accelerates at a rate of 1/6 m/s as it moves to point B. If point B is at (6 ,2 ,7 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Apr 8, 2016

color(blue)(=>t = 9.984" seconds ") to 3 decimal places

Explanation:

color(blue)("Determine distance between points")

Let point start be P_s->(x_1,y_1,z_1) ->( 2,9,5)
Let point end be P_e->(x_2,y_2,z_2)->(6,2,7)

Let direct distance between P_s->P_e be d

Then by using Pythagoras we have:

d=sqrt([x_2-x_1]^2+[y_2-y_1]^2+[z_2-z_1]^2)

d=sqrt([6-2]^2+[2-9]^2+[7-5]^2)

color(blue)(d=sqrt(69)" metres")
'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Using the standard form equation for distance

s=ut+1/2at^2

Where
distance ->s=sqrt(69)
initial velocity ->u=0
acceleration -> a = 1/6

=> sqrt(69)=(1/2)(1/6)t^2

=>t^2=12sqrt(69)

color(blue)(=>t = 9.984" seconds ") to 3 decimal places