An object is at rest at (2 ,8 ,6 ) and constantly accelerates at a rate of 5/3 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (7 ,5 ,7 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Apr 12, 2017

The time is =2.66s

Explanation:

The distance between the points A=(x_A,y_A,z_A) and the point B=(x_B,y_B,z_B) is

AB=sqrt((x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2+(z_B-z_A)^2)

d=AB= sqrt((7-2)^2+(5-8)^2+(7-6)^2)

=sqrt(5^2+3^2+1^2)

=sqrt(25+9+1)

=sqrt35

We apply the equation of motion

d=ut+1/2at^2

u=0

so,

d=1/2at^2

t^2=(2d)/a=(2sqrt35)/(5/3)

=7.099

t=sqrt(7.099)=2.66s