An object is at rest at (2 ,8 ,6 ) and constantly accelerates at a rate of 1/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (3 ,2 ,7 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Nov 24, 2017

The time is =7.02s

Explanation:

The distance AB is

AB=sqrt((3-2)^2+(2-8)^2+(7-6)^2)=sqrt(1+36+1)=sqrt38 m

Apply the equation of motion

s=ut+1/2at^2

The initial velocity is u=0ms^-1

The final velocity is v=?

The acceleration is a=1/4ms^-2

Therefore,

sqrt38=0*1/2*1/4*t^2

t^2=8sqrt38

t=sqrt(8sqrt38)=7.02s