An object is at rest at (2,7,1) and constantly accelerates at a rate of 43ms2 as it moves to point B. If point B is at (3,1,6), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
May 26, 2017

The time is =3.44s

Explanation:

The distance between the points A=(xA,yA,zA) and the point B=(xB,yB,zB) is

AB=(xBxA)2+(yByA)2+(zBzA)2

d=AB=(32)2+(17)2+(61)2

=12+62+52

=1+36+25

=62

=7.874m

We apply the equation of motion

d=ut+12at2

u=0

so,

d=12at2

t2=2da=27.87443

=11.81

t=11.81=3.44s