An object is at rest at (2,4,2) and constantly accelerates at a rate of 45ms as it moves to point B. If point B is at (3,6,9), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Sep 14, 2017

The time is =4.79s

Explanation:

The distance AB is

AB=(32)2+(64)2+(92)2=(1)2+(2)2+(7)2

=1+4+49=54m

The acceleration is a=45ms2

The initial velocity is u=0ms1

We apply the equation of motion

s=ut+12at2

So,

54=0+12(45)2t2

t2=501654

t=501654=4.79s