An object is at rest at (2 ,4 ,1 ) and constantly accelerates at a rate of 2/5 m/s as it moves to point B. If point B is at (6 ,6 ,7 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
May 8, 2017

The time is =6.12s

Explanation:

The distance between the points A=(x_A,y_A,z_A) and the point B=(x_B,y_B,z_B) is

AB=sqrt((x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2+(z_B-z_A)^2)

d=AB= sqrt((6-2)^2+(6-4)^2+(7-1)^2)

=sqrt(4^2+2^2+6^2)

=sqrt(16+4+36)

=sqrt56

=7.48

We apply the equation of motion

d=ut+1/2at^2

u=0

so,

d=1/2at^2

t^2=(2d)/a=(2*7.48)/(2/5)

=37.42

t=sqrt(37.42)=6.12s