An object is at rest at (2 ,1 ,5 ) and constantly accelerates at a rate of 2 m/s as it moves to point B. If point B is at (6 ,3 ,7 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
May 11, 2017

The time is =2.45s

Explanation:

The distance between the points A=(x_A,y_A,z_A) and the point B=(x_B,y_B,z_B) is

AB=sqrt((x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2+(z_B-z_A)^2)

d=AB= sqrt((6-2)^2+(3-1)^2+(7-5)^2)

=sqrt(4^2+2^2+2^2)

=sqrt(16+4+16)

=sqrt36

=6

We apply the equation of motion

d=ut+1/2at^2

u=0

so,

d=1/2at^2

t^2=(2d)/a=(2*6)/(2)

=6

t=sqrt(6)=2.45s