An object is at rest at (1 ,9 ,2 ) and constantly accelerates at a rate of 1/3 m/s as it moves to point B. If point B is at (4 ,4 ,6 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Apr 29, 2017

The time is =6.51s

Explanation:

The distance between the points A=(x_A,y_A,z_A) and the point B=(x_B,y_B,z_B) is

AB=sqrt((x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2+(z_B-z_A)^2)

d=AB= sqrt((4-1)^2+(4-9)^2+(6-2)^2)

=sqrt(3^2+5^2+4^2)

=sqrt(9+25+16)

=sqrt50

=7.07

We apply the equation of motion

d=ut+1/2at^2

u=0

so,

d=1/2at^2

t^2=(2d)/a=(2*7.07)/(1/3)

=42.43

t=sqrt(42.43)=6.51s