An object is at rest at (1 ,7 ,4 ) and constantly accelerates at a rate of 5/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (8 ,5 ,3 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Mar 30, 2016

t=3,43 "s"

Explanation:

"distance between (1,7,4) and (8,5,3):"

s=sqrt((8-1)^2+(5-7)^2+(3-4)^2)

s=sqrt(7^2+(-2)^2+(-1)^2)

s=sqrt(49+4+1)

s=sqrt54

s=7,35 " m"

a=5/4=1,25 " "m/s^2

t=?

s=1/2*a*t^2

t^2=2*s/a

t^2=(2*7,35)/(1,25)

t^2=11,76

sqrt (t^2)=sqrt (11,76)

t=3,43 "s"