An object is at rest at (1 ,7 ,4 ) and constantly accelerates at a rate of 5/4 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (8 ,5 ,6 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jun 7, 2017

The time is =3.48s

Explanation:

The distance between the points A=(x_A,y_A,z_A) and the point B=(x_B,y_B,z_B) is

AB=sqrt((x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2+(z_B-z_A)^2)

d=AB= sqrt((8-1)^2+(5-7)^2+(6-4)^2)

=sqrt(7^2+2^2+2^2)

=sqrt(49+4+4)

=sqrt57

=7.55m

We apply the equation of motion

d=ut+1/2at^2

u=0

so,

d=1/2at^2

a=5/4ms^-2

t^2=(2d)/a=(2*7.55)/(5/4)

=12.08s^2

t=sqrt(12.08)=3.48s