An object is at rest at (1 ,7 ,2 ) and constantly accelerates at a rate of 1 m/s^2 as it moves to point B. If point B is at (3 ,7 ,4 ), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Dec 22, 2016

The answer is =2.4s

Explanation:

The distance between 2 points A(x_A,y_A,z_A) and

B(x_B,y_B, z_B) is

d=sqrt((x_B-x_A)^2+(y_B-y_A)^2+(z_B-z_A)^2)

Here we have, A(1,7,2) and B(3,7,4)

so,

d=sqrt((3-1)^2+(7-7)^2+(4-2)^2)

=sqrt(4+4)=sqrt8m

We use the equation

s=ut+1/2at^2

As, the object is initially at rest u=0

a=1ms^(-2)

Then,

sqrt8=1/2*1*t^2

t^2=2sqrt8

t=sqrt(2sqrt8)=2.4s