An object is at rest at (1 ,6 ,9 )(1,6,9) and constantly accelerates at a rate of 11 ms^-2ms2 as it moves to point B. If point B is at (6 ,4 ,3 )(6,4,3), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Jun 7, 2017

The distance is 8.068.06 mm, and the object will take 4.014.01 ss to travel this distance.

Explanation:

First we need to find the distance between the two points:

s=sqrt((x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2+(z_2-z_1)^2)s=(x2x1)2+(y2y1)2+(z2z1)2

s=sqrt((6-1)^2+(4-6)^2+(3-9)^2)s=(61)2+(46)2+(39)2

s=sqrt((5)^2+(-2)^2+(-6)^2)s=(5)2+(2)2+(6)2

s=sqrt(25+4+36) = sqrt(65) = 8.06s=25+4+36=65=8.06 mm (assuming the units are in metres)

Then we can use s = ut + 1/2 at^2s=ut+12at2

The initial velocity, uu, is equal to 00, so the first term disappears.

s = 1/2 at^2s=12at2

Rearranging:

t=sqrt((2s)/a)=sqrt((2(8.06))/1)=4.01t=2sa=2(8.06)1=4.01 ss