An object is at rest at (1,5,5) and constantly accelerates at a rate of 74 ms2 as it moves to point B. If point B is at (2,3,6), how long will it take for the object to reach point B? Assume that all coordinates are in meters.

1 Answer
Aug 6, 2016

First find the distance between the points, then use s=ut+12at2 to find the time taken.

Explanation:

First find the distance between the points:

r=(21)2+(35)2+(61)2=62.45 m

Now use the formula:

s=ut+12at2

The initial velocity, u=0 ms1, so s=12at2. We can rearrange to make t the subject:

t=2sa=2×2.4574=2.81.67 s